Cardano’da Beklenmedik Gelişme: Fiyat Etkilenecek mi?

Cardano ekosisteminin en çok beklenen “Vasil Hard Fork“unda yeniden bir gecikme olacağı bildirildi. Cardano 360 etkinliği sırasında IOG’nin Teknik Müdürü Kevin Hammond, çıkış için net bir tarih paylaşmamış olsa da olası olarak birkaç hafta gecikme olabileceğini açıkladı. Gecikmenin nedeni ise hard fork’u daha fazla test etmek ve sorunsuz bir süreç sağlamak olduğu belirtildi.

IOG Teknik Müdürü Kevin Hammond konuya ilişkin şu sözleri kaydetti:

“Açıkçası, şu an, gerçek Vasil Hard Fork’una gitmemize birkaç hafta daha zamana daha ihtiyacımız olabilir. Bu inanılmaz derecede önemli. Sorunsuz bir süreç sağlamak için tüm kullanıcılar hard fork boyunca ilerlemeye hazır olmalıdır.”

Vasil ana ağ hard fork’unun, Haziran ayının sonuna doğru zaman çizelgesinde bir değişiklik olacağının açıklanmasının ardından, geçici olarak Temmuz ayının son haftasında gerçekleşmesi planlanmıştı. Daha sonra, 3 Temmuz’da gerçekleşen testnet hard fork’undan sonra borsaların ve SPO’ların (hisse havuzu operatörleri) test için en az dört haftaya ihtiyaç duyduğunu belirtildi.

Cardano Tarafında Tepkiler Nasıl Oldu?

Gecikme haberine gelen tepkiler oldukça farklıydı. Atılan bir tweette: “Belki biraz hayal kırıklığı yarattı, ancak birkaç haftalık gecikme, büyük resimde çok da önemli değil. Ayrıca, insanların kaç yıldır ETH birleşmesini beklediğini düşünün, bu noktada zincirin hala sadece %55’i tamamlanmış olacak. Bence harika gidiyorlar.” yorumu paylaştı.

Geçtiğimiz hafta, IOG son haftalık değerlendirme raporunda yeni bir düğüm v.1.35.2 üzerinde çalıştığını bildirdi. Bu sürüm, Vasil testi sırasında önceki düğüm sürümlerinde bulunan iyileştirmeler getirmeyi ve hataları düzeltmeyi umuyor. Ayrıca Plutus V2 maliyet modelinin Cardano test ağından geçici olarak kaldırıldığı ve topluluk tarafından gündeme getirilen olası bir sorunun gerektiği gibi araştırıldığı bildirildi.

Ancak ekipler, Cardano üzerine inşa edilen dApp’ler ve projelerle yakın bir şekilde çalışarak Vasil işlevselliğini test etmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir